Voda
Voda je eden najdragocenejših virov življenja, zato ji namenjamo posebno pozornost. Industrijske hladilne vode, ki jih porabljamo, krožijo v recirkulacijskih odprtih hladilnih sistemih. Ob menjavi, ki se praviloma izvaja enkrat na leto, se ob izpustu vode v okolje izvede monitoring. Vsi izpusti so skladni s predpisi. Usmerjamo se k racionalni uporabi vode tako pri tehnoloških postopkih kot pri ozaveščanju zaposlenih.
Pomembnejši projekti:
- Postavili smo obtočne vodne hladilne sisteme za hladilne vode v vseh proizvodnih procesih, kar je pripomoglo k desetkratnemu zmanjšanju specifične porabe vode.
- Zmanjšali smo obremenjevanje vode z izvedbo zaprtega sistema tehnoloških vod pri procesu kaljenja, ki sočasno omogoča tudi reciklažo in ponovno uporabo kalilne soli, pridobljene pri čiščenju tehnološke vode. Porabo kalilne soli smo zmanjšali za 90 odstotkov.
- Uspešno smo zaključili izgradnjo kanalizacijskega sistema za sanitarne vode in tako potok Bistrica v celoti razbremenili komunalnih odpadnih vod iz industrijske cone Impol.
- Izpeljali smo naložbo za obdelavo vstopne in krogotočne vode ter za odsoljevanje.
- Z zamenjavo lovilcev olj smo povečali učinkovitost čiščenja padavinskih voda.
- Končali smo projekt navezave industrijskih odpadnih voda na komunalno čistilno napravo, kar močno znižuje porabo tehnoloških voda.
|
Zrak
Skrbno nadzorujemo vse vplive na okolje, zato izvajamo obdobne meritve emisij v zrak na vseh virih onesnaževanja zraka in jih v obliki poročil prijavljamo pristojnemu ministrstvu.
Pomembnejši projekti:
- Na valjarnah za valjane izdelke smo dodali naprave za izločanje olja iz odpadnih plinov (pralnike odpadnih plinov). Pozitivni učinki so: zmanjšanje emisij, količine odpadkov in porabe naravnih virov.
- Pričeli smo tudi z zmanjševanjem emisij prahu iz proizvodnega procesa livarna. Meritve so pokazale, da smo tudi v tem procesu zmanjšali emisije v zrak.
- Postavili smo naprave za čiščenje odpadnega zraka iz valjarn, ki na pralnikih plina iz zraka odstranjujejo valjčno olje in omogočajo vračanje olja v ponovno uporabo. Učinkovitost čiščenja je 92-odstotna.
- V letu 2005 smo pričeli s projektom izgradnje čistilne odpraševalne naprave v livarni in ga leta 2007 uspešno zaključili. Emisije prahu, ki so na nekaterih virih dosegale mejno vrednost, so sedaj bistveno manjše.
- Za družbo Impol LLT smo med prvimi v Sloveniji prejeli okoljevarstveno dovoljenje.
- Z zagonom novega toplovodnega kotla smo močno zmanjšali emisije NOx iz kurilnih naprav.
- Z optimizacijo delovanja čistilne naprave za zrak smo uspeli znižati koncentracijo dioksinov pod 0,1 nbTE/m.
|
Toplogredni plini
Impol je zavezanec za trgovanje z emisijami CO2. Emisije povzroča zgorevanje zemeljskega plina in kurilnega olja na napravah. Pri izbiri novih naprav sledimo zahtevam po večanju energetske učinkovitosti in zmanjševanju emisij toplogrednih plinov.
Pomembnejši projekti:
- Našo usmeritev potrjuje uspešno zaključen projekt zamenjave segrevne peči v proizvodnem procesu profili, kjer smo specifično porabo plina zmanjšali za 48 odstotkov.
|
Odpadki
Urejeno imamo zbiranje in skladiščenje odpadkov. Uspešno znižujemo količine nevarnih odpadkov, ki jih sicer oddajamo pooblaščenim odstranjevalcem in zbiralcem. Ločeno zbiramo odpadne kovine, les in papir ter omogočamo njihovo ponovno uporabo ali reciklažo.
Pomembnejši projekti:
- Sodelovanje v projektu Ekoprofit International je prineslo uvedbo ločenega zbiranja odpadnega papirja, plastike, lesa in kovin. S tem omogočamo koristno izrabo odpadkov in sočasno zmanjšujemo količino odpadkov, namenjenih deponiranju. Za pripravljen program ločenega zbiranja odpadkov smo prejeli priznanje za dosežen napredek pri ravnanju z okoljem.
- Uspešno smo zaključili naložbo v zmanjšanje specifične količine odpadnega luga.
- Na uničenje smo predali vse naprave, ki so vsebovale PCB.
- Zaposlene spodbujamo k ločevanju odpadkov. V ta namen smo pripravili plakate z informacijami o razvrščanju odpadkov.
- Izboljšujemo sistem ločevanja odpadkov. V letu 2012 smo uvedli ločeno zbiranje kartonastih tulcev.
|
Energija in naravni viri
Industrija predelave aluminija sodi med večje porabnice energije, zato je manjšanje specifične porabe naravnih virov in energije naša trajnostna naloga. Vlagamo v posodobitve, ki omogočajo optimizacijo porabe energije, prav tako pri vseh novih napravah od proizvajalca zahtevamo energetsko varčno obratovanje z nizko porabo naravnih virov in možnostjo izrabe odpadne toplote.
Pomembnejši projekti:
- Uporabljamo oksi gorilce in regenerativne gorilce.
- Odpadno toploto v zimskem času uporabljamo za ogrevanje proizvodnih prostorov.
- Odpadno toploto dimnih plinov uporabljamo za predgrevanje surovine.
- Zagotovili smo učinkovit in natančen merilni sistem rabe energije s pomočjo umerjenja in vgradnje novih števcev rabe tehnološke vode, pitne vode in zemeljskega plina.
|
Med večjimi projekti za učinkovito rabo energije je bila zamenjava razsvetljave v proizvodnih procesih z novimi, varčnimi svetilkami. Velik napredek smo naredili v letu 2012, ko se je proizvodnja v skupini Impol povečala za šest odstotkov, poraba električne energije pa se je zmanjšala za 1,7 odstotka.
Skladno z Uredbo o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja imamo izdelan načrt razsvetljave.
Obnovljivi viri energije
Sonce je vir energije prihodnosti in omogoča življenje, česar se zavedamo tudi v Impolu, zato smo leta 2010 zgradili svojo sončno elektrarno in začeli z distribucijo elektrike. Naša sončna elektrarna lahko v povprečju z elektriko oskrbuje približno 300 gospodinjstev.
Ali ste vedeli?
V letu 2012 smo proizvedli kar 20 odstotkov več energije, kot smo načrtovali.
Hrup
Zavedamo se, da hrup vpliva na okolje, zato na tem področju sledimo okoljskim zahtevam. Prav tako ravnamo skladno z željami lokalne skupnosti. Sanirali smo vse izvore hrupa, ki so v zakonsko sprejemljivih okvirjih.
Ali ste vedeli?
Za zmanjšanje hrupa smo v letu 2013 namenili 75.000 evrov.